New Picture (1)

АИЕСЕК искуство: Живот и работа во Англија

  Како студент на постдипломски студии по софтверско инженерство на ФИНКИ и дипломиран инженер по софтверско инженерство на Институтот по информатика моето прво работно искуство го стекнав во Македонија. Во моите студентски денови секогаш се воодушевував на колегите кои успеаа да поминат одреден период во странство, на работа или прошетка, но за жал јас го…

1082618_273967172754866_2089366476_n

Биослим

Биослим – име кое кажува скоро се за себе. Се работи за производ кој основните функционални состојки се хербални. Биослим капсулите се создадени пред се да им помогнат на лугето кој имаат проблем со вишокот на килограми и наталожување на масни наслаги. Капсулите делуваат веднаш , така што го намалуваат апетитот , ги разградуваат мастите…

1312230050

Вин Дизел откри што ќе биде со продолжението на “Fast & Furious”

После смртта на актерот Пол Вокер се погодуваше што ќе се случува со продолжението на седмото продолжение на филмот “Fast & Furious” и кога ќе се појави во кино салите. Сега, Вин Дизел ги разреши тие дилеми. Имено, Дизел на Фејсбук објави фотографија која го прикажува него и Вокер додека ја снимале последната заедничка сцена.…

zoo-bitola500

Битолската Зоолошка добива бенгалски тигар, нилски коњ и лемури

Битолската Зоолошка градина ги започна активностите за збогатување на фондот на збирката животни со нови видови и примероци од домашната и светската фауна, а со цел формирање на репродуктивни парови за добивање подмладок и размена на животни со други зоолошки градини од Балканот. Во 2014 година битолската Зоолошка градина ќе биде побогата за еден бенгалски тигар,…

sh_espresso_maschine_800

Тајната за создавањето на кафето експресо

Милиони луѓе ширум светот секојдневно уживаат во омилениот вкус на еспресото, но сепак малкумина можат да видат како се одвива процесот на создавање на овој напиток. На YouTube е објавена слоу-моушн снимка на која е прикажан начинот на создавање на едно еспресо од професионален апарат. Видеото е наречено „Life and Death of an Espresso“, а…

alot-of-santas-wallpapers_25714_2560x1440

Како успева Дедо Мраз сите пакетчина на време да ги испорача?!

Досега, сè се сведуваше на теорија и приказни, но, сега постојат и научни пресметки со кои се докажува како „добриот дедо“ може да ја обиколи цела планета и да ги развесели кои што биле добри во текот на годината… Се разбира, неговата задача не е лесна, бидејќи поинаку секој би можел да биде Дедо Мраз.…

15 (4)

На денешен ден низ историјата 15 декември

Настани 1891       Џејмс Нејсмит им ја претставил на своите ученици првата верзија на кошарката, со по девет играчи и корпи на земја. 1941       Греманските војници егзекутирале над 15.000 евреи во Дробицки Јар, близу до Харков, денешна Украина. 1945       Симфонискиот оркестар на денешната Македонска филхармонија го оддржа својот прв симфониски концерт. 1946      …

134514245_1379156481

Денес е ПЕТОК 13, а ова се неколку приказни од историјата кои се случиле токму на овој ден!

Стравот од петок 13ти сеуште е актуелен. Суеверните луѓе на овој ден дури и одбиваат да излезат од дома, некои се откажуваат од патување со авион, а некои и воопшто не патуваат. Било пресметено дека на овој ден во САД бизнисмените губат помеѓу 800 и 900 милиони долари, бидејќи многумина не ни помислуваат за своите работни…

13 (2)

На денешен ден низ историјата 13 декември

Настани 1294       По пет месеци по изборот, Папата Целестин V абдицирал за да се посвети на испосништвото. Тоа е единствен случај на абдикација на папа. 1545       Започнал Соборот од Тренто, деветнаесетти вселенски собор на католичката црква, кој со прекини траел 18 години. 1642       Холандскиот морепловец Абел Тасман бил првиот европеец кој стигнал…